Çevreyi kirletiyoruz! Doğayı katlediyoruz!

Evet, biz bunları yapıyoruz. Aslında kendimize, geçmişimize, bugünümüze ve geleceğimize ihanet ediyoruz. Çevremiz, yani bizim nefes aldığımız, doğduğumuz, doyduğumuz ve bizi içinde barındıran bu yapı, bu yaşam alanımız en değerli varlığımız olması gerekirken biz bunu sağlayamıyoruz ya da aslında bilerek sağlamıyoruz.

Geri Dönüşüm ve Tasarruf

Geri dönüşüm, geri kazanım ve yeniden kullanıma önem vermeliyiz (Doğada ki kaynakların daha az tüketilmesini sağlarız). Ortaya atılacak geri dönüşüm fikirleri, geri dönüşüm projeleri çıkmasını sağlayacak ve ekonomik döngümüz çevreye yatırımla para girdisi sağlayacaktır.

Enerji ve suyu dikkatli kullanmalı ve gerekirse enerji tasarrufu ve su tasarrufu yapmaya dikkat etmeliyiz (Enerjide dışa bağımlıyız ve ayrıca su zengini değil neredeyse su fakiri bir ülke sayılabiliriz); yenilenebilir enerji kaynakları ilk tercihimiz olmalı ve yağmur suyu hasadı gibi yağışları daha verimli toplama ve kullanmamıza yardımcı olacak yöntemleri tercih etmeliyiz.

Plastik ve benzeri ürünleri kullanmaktan kaçınmalıyız çünkü plastiğin çevreye zararı çok büyük (100 yıl kadar doğada kalabiliyorlar ve canlılara büyük zararları var); plastik poşetlerin market vb. yerlerde ücretli hale getirilmesi güzel ve değerli bir uygulama olarak karşımıza çıkıyor.

Bir nevi geri dönüşüm olan kompostlaştırma ve solucan gübresi üretimi gibi süreçlerin ticari olarak ele alınmasının yanı sıra, evlerimize kadar girmesi de atıkları kaynağında çıktığı gibi yaşam döngüsü içine almamıza yardımcı olacaktır.

Sıfır Atık gibi tüm ülkeyi kapsayan projelerin ortaya çıkartılması ve uygulanmasının takip edilmesi de çok önemli adımlar olacaktır.

Siz de Bizimle Çalışın

Atık yağlarınız adresinizden alınıp, ülke ekonomisine fayda sağlasın!